Prof. Dr. Lale Akbulut Aktekin

Hakkımda

Prof. Dr. Lale Akbulut Aktekin Özgeçmiş

Prof. Dr. Lale Akbulut Aktekin​

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1994 yılında mezun olduktan sonra, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanlığımı 1999’da Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamladım. 2011 yılında Doçentlik, 2017’de Profesörlük unvanı aldım. 2022 yılına kadar, köklü ve büyük hastanelerde ağrı, fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında çalıştım ve bilgilerimi öğrenci ve genç hekim meslektaşlarımla paylaşma fırsatı yakaladım.  

Yaşam şekli, beslenme, egzersiz ve rehabilitasyonun hayatın her evresinde kişilerin fonksiyonel düzeyini ve yaşam kalitesini arttırmada ne kadar önemli olduğunun bilinci ile her hastayı bir bütün olarak değerlendirip tedavisinin kişiye özel olarak planlanmasına olanak sağlayan branşımda pek çok hastanın tedavisine katkıda bulundum.  

Yurt içi ve dışında yayımlanmış pek çok makale, kitap bölümü, uzmanlık tezi danışmanlığı, ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmuş sözlü ve yazılı bildirilerim mevcuttur. Öğrenmenin ve gelişmenin her yaşta sürekliliğine inanan, bilimin ışığında, güncel tanısal ve tedavi gelişmelerini takip eden bir hekim olmaya çalıştım. Hekim ve hastanın tedaviye aktif katılım göstermesi durumunda en kısa zamanda en iyi sonuca ulaşılabileceğini gördüm.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzman hekimi olarak çalıştığım alanlar ağrı, kas-iskelet sistemi hastalıkları, özellikle bel-boyun ağrıları, eklem ağrıları, omuz, dirsek, el bileği, kalça, diz, ayak bileği sorunları, kıkırdak hasarları, kireçlenme, sinir sıkışmaları, romatizmal hastalıklar, ortopedik rehabilitasyon, osteoporoz, nörolojik rehabilitasyon, kanser rehabilitasyonu, lenfödem ve lipödem, elektromiyografidir (EMG). 


İş Deneyimi

Uzman Dr.   

T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

1999-2001

Başasistan

T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

2001-2011

Klinik Şefi

Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 

2011-2012

Başhekim V

Maçka Ömer Burhanoğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi

2012

Eğitim Görevlisi

T.C Sağlık Bakanlığı Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi

2012-2013

Öğretim Üyesi

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı

2013-Halen

Eğitim Görevlisi

Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği

2013-2018

Başhekim

SBÜ Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi

2018-2020

Eğitim Görevlisi

Ankara Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi

2020-2022