Prof. Dr. Lale Akbulut Aktekin

Boyun Ağrısı

Boyun ağrısı toplumda sık rastlanılan bir problemdir. Genellikle de ağrının nedeni tam bilinmez. Çoğu hastada ağrı 4-6 haftada iyi planlanmış egzersizi de içeren bir tedavi ile geriler. Ağrı daha az sıklıkta ciddi bir boyun problemine veya hastalığa bağlı olabilir. 

Başımız, boyun ve sırtımızın üst kısmına birçok kasla bağlıdır. Geniş splenius ve trapezius kasları kafatasının kaidesine yapışır. Bu kasların altında da küçük rectus capitis posterior ve skalen kaslar başın desteklenmesine ve hareketine yardımcı olur.

Boyunda yeni başlayan ağrının nedeni genellikle kaslar, bağlar, eklemler veya sinirlerin birinin veya birkaçının hasarlanmasıdır. 

Oturma postürünün kötü olması- masa başında, bilgisayar kullanırken, akıllı telefon veya tablet kullanırken, kitap okurken veya araba sürerken postürün bozuk olması boyun ağrılarının en sık sebebidir.

Uykuda pozisyonun kötü olması,

Sürekli yukarıya doğru bakmak,

İşte, okulda, evde yoğun stres,

Boyundaki kemikler arasındaki eklemler ve disklerin zamanla yıpranması, kireçlenme,

Araç içinde iken ani frenle boyunda kamçılanma hareketi (boynun kontrolsüz olarak öne-arkaya hızlı hareketi boyun ağrılarına neden olabilir.

Ağrı boyun, omuzlar ve kafa tabanında hissedilebilir. Eğer boyunda bir sinir etkilenmişse kol ve elde uyuşma, karıncalanma hissedilebilir bazen de kuvvet ile ilgili problemler olabilir.